Ako zazimovať chryzantémy

S príchodom prvých mrazov a uplynutím určitej doby od času, kedy sme rozkvitnuté chryzantémy nosili na cintorín, sa čoraz viac ľudí pýta, či sa z odkvitajúcimi chryzantémami nedá niečo robiť. Radi by potešenie z nich mali dlhšie, než len pár dní okolo Sviatku všetkých svätých. Asi poznáte ten obraz chryzantémy s odkvitnutými kvetmi a zvädnutými listami "pošibanými" mrazom. No a teraz prekvapenie pre mnohých "nezáhradkárov" - chryzantéma je trvalka. A neuveríte aj tá, ktorú si kúpite za pár drobných supermarkete. Je pravda, že prezimovať tú supermarketovú je trochu náročnejšie, no dá sa to.

Mráz

Ako sme už spomínali najväčším nepriateľom chryzantém je mráz, ktorý môže kvety poškodiť. Ak sa v noci vyskytne mráz, treba kvetinu prikryť textíliou a na druhý deň ju opatrne odstrániť, aby sa kvety nepoškodili.

Zakopať do záhradky

Keď už chryzantéma odkvitla a pomníkom na cintorínoch na kráse nepridáva, treba ju zobrať domov. Ak ju chcete uchovať aj na ďalší rok, najlepšie je zasadiť ju do záhrady. V takom prípade z rastlinky odstrihnite len kvety. Nikde však nie je záruka, že v zime nevymrznú, pretože pochádzajú z miernejšieho podnebia, ako je naše. Každopádne rastliny zakryte tkaninou alebo čečinou z vhodného ihličnanu.

Odložiť do pivnice

Ak záhradku nemáte, chryzantému odložte do pivnice alebo do garáže, kde sa teplota pohybuje okolo nuly. Ak je miestnosť teplejšia, potrebuje rastlinka svetlo. Stonky odstrihnite nad zemou, lebo aj tak odumrú. Počas zimy nesmiete zabúdať ani na primerané polievanie. Zem musí byť mierne vlhká. Koľko potrebuje rastlinka vody, odhadnete podľa toho, aká je zem v črepníku. Nesmie byť ani príliš ťažká, ale ani ľahká, vysušená.

Naposledy pridané
Featured Posts
Archív
Klúčové slová
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
slivka-cacanska-lepotica.jpg

Aktuálna ponuka

OVOCNÉ STROMY